CDKN2A/p16INK4a Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Mouse,Rat
Gen Adı
Cdkn2A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | CDKN2A/p16INK4a Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% protective protein |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | Cdkn2A |
| Alternatif İsimler | Cdkn2a;P16ink4a;Cyclin-dependent kinase 4 inhibitor A (CDK4I);p16-INK4a ;p16-INK4 |
| Gen Kimliği | 12578 |
| SwissProt Kimliği | P51480 |
| İmmünojen | Recombinant protein of mouse CDKN2A/p16INK4a |
Uygulama
| Uygulama | WB,ICC/IF,IP |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000,ICC/IF 1:50-1:200,IP 1:20-1:50 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 18 kDa; Observed MW: 18 kDa |
Araştırma Alanı
| Cell Biology |
Arka Plan
| Acts as a negative regulator of the proliferation of normal cells by interacting strongly with CDK4 and CDK6. This inhibits their ability to interact with cyclins D and to phosphorylate the retinoblastoma protein.CautionThe proteins described here are encoded by the gene CDKN2A, but are completely unrelated in terms of sequence and function to tumor suppressor ARF (AC Q64364) which is encoded by the same gene. |