Rab5 Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse,Rat
Gen Adı
RAB5A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | Rab5 Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% protective protein |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | RAB5A |
| Alternatif İsimler | RAB5A; RAB5; RAS associated protein RAB5A; Ras related protein Rab 5A |
| Gen Kimliği | 5868 |
| SwissProt Kimliği | P20339 |
| İmmünojen | A synthetic peptide of human Rab5 |
Uygulama
| Uygulama | WB,IHC,ICC/IF,IP |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000,IHC 1:50-1:100,ICC/IF 1:50-1:200,IP 1:20-1:50 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 24 kDa; Observed MW: 24 kDa |
Araştırma Alanı
| Neuroscience |
Arka Plan
| Rab5 is a member of the Ras superfamily of small Rab GTPases. Rab5 is localized at the plasma membrane and early endosomes and functions as a key regulator of vesicular trafficking during early endocytosis (1). The conformational change between Rab5 GTP/GDP states is essential for its biological function as a rate limiting regulator at multiple steps during endocytosis. |