Melatonin Receptor 1A Rabbit Polyclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Rabbit polyclonal Antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse,Rat
Gen Adı
MTNR1A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | Melatonin Receptor 1A Rabbit Polyclonal Antibody |
| Açıklama | Rabbit polyclonal Antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Polyclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | Liquid in PBS containing 50% glycerol, 0.5% protective protein and 0.02% sodium azide, pH 7.3. |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | MTNR1A |
| Alternatif İsimler | MTNR1A; Melatonin receptor type 1A; Mel-1A-R; Mel1a receptor |
| Gen Kimliği | 4543 |
| SwissProt Kimliği | P48039 |
| İmmünojen | The antiserum was produced against synthesized peptide derived from human MTR1A. AA range:191-240 |
Uygulama
| Uygulama | ICC/IF,ELISA |
| Seyreltme Oranı | ICC/IF 1:50-1:200,ELISA 1:5000-1:20000 |
| Moleküler Ağırlık | - |
Araştırma Alanı
| Neuroscience |
Arka Plan
| This gene encodes one of two high affinity forms of a receptor for melatonin, the primary hormone secreted by the pineal gland. This receptor is a G-protein coupled, 7-transmembrane receptor that is responsible for melatonin effects on mammalian circadian rhythm and reproductive alterations affected by day length. The receptor is an integral membrane protein that is readily detectable and localized to two specific regions of the brain. The hypothalamic suprachiasmatic nucleus appears to be involved in circadian rhythm while the hypophysial pars tuberalis may be responsible for the reproductive effects of melatonin. |