LC3A/B Rabbit Polyclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Rabbit polyclonal Antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse,Rat
Gen Adı
MAP1LC3A/MAP1LC3B
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | LC3A/B Rabbit Polyclonal Antibody |
| Açıklama | Rabbit polyclonal Antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Polyclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | Liquid in PBS containing 50% glycerol, 0.5% protective protein and 0.02% sodium azide, pH 7.3. |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | MAP1LC3A/MAP1LC3B |
| Alternatif İsimler | LC3; LC3A; ATG8E; MAP1ALC3; MAP1BLC3; MAP1LC3A; LC3B; ATG8F; MAP1LC3B-a; MAP1A/1BLC3; MAP1LC3B |
| Gen Kimliği | 84557/81631 |
| SwissProt Kimliği | Q9H492/Q9GZQ8 |
| İmmünojen | - |
Uygulama
| Uygulama | WB |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 14 kDa; Observed MW: 14,16 kDa |
Araştırma Alanı
| Signal Transduction |
Arka Plan
| Macroautophagy is the major inducible pathway for the general turnover of cytoplasmic constituents in eukaryotic cells, it is also responsible for the degradation of active cytoplasmic enzymes and organelles during nutrient starvation. Macroautophagy involves the formation of double-membrane bound autophagosomes which enclose the cytoplasmic constituent targeted for degradation in a membrane bound structure, which then fuse with the lysosome (or vacuole) releasing a single-membrane bound autophagic bodies which are then degraded within the lysosome (or vacuole). MAP1A and MAP1B are microtubule-associated proteins which mediate the physical interactions between microtubules and components of the cytoskeleton. These proteins are involved in formation of autophagosomal vacuoles (autophagosomes). MAP1A and MAP1B each consist of a heavy chain subunit and multiple light chain subunits. MAP1LC3a is one of the light chain subunits and can associate with either MAP1A or MAP1B. The precursor molecule is cleaved by APG4B/ATG4B to form the cytosolic form, LC3-I. This is activated by APG7L/ATG7, transferred to ATG3 and conjugated to phospholipid to form the membrane-bound form, LC3-II. |