p16 INK (16J3) Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Human
Gen Adı
CDKN2A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | p16 INK (16J3) Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | Supplied in 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40%Glycerol, 0.01% New type preservative N and 0.05% protective protein. |
| Saflaştırma | Affinity purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | CDKN2A |
| Alternatif İsimler | CDKN2A; CDKN2; MTS1; isoforms 1/2/3; Cyclin-dependent kinase 4 inhibitor A; CDK4I; P16INK4; p16INK4a; Multiple tumor suppressor 1; |
| Gen Kimliği | 1029 |
| SwissProt Kimliği | P42771 |
| İmmünojen | A synthetic peptide of human CDKN2A/p16INK4a |
Uygulama
| Uygulama | WB,IHC,FC,IP,IF-P |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:2000,IHC 1:50-1:200,FC 1:200-1:500,IP 1:20-1:50,IF-P 1:50-1:200 |
| Moleküler Ağırlık | 17kDa |
Araştırma Alanı
| Cell Biology |
Arka Plan
| p16-INK4A a cell-cycle regulatory protein that Interacts with CDK4 and CDK6, inhibiting their ability to interact with cyclins D. Inhibits the phosphorylation of the retinoblastoma protein by CDK4 or CDK6. Four alternatively spliced isoforms have been reported. Acts as a negative regulator of the proliferation of normal cells by interacting strongly with CDK4 and CDK6. This inhibits their ability to interact with cyclins D and to phosphorylate the retinoblastoma protein. |