LC3A Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse,Rat
Gen Adı
MAP1LC3A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | LC3A Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% protective protein |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | MAP1LC3A |
| Alternatif İsimler | Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3A; Autophagy-related protein LC3 A; Autophagy-related ubiquitin-like modifier LC3 A; MAP1 light chain 3-like protein 1; MAP1A/MAP1B light chain 3 A; MAP1A/MAP1B LC3 A; Microtubule-associated protein 1 light chain 3 alpha |
| Gen Kimliği | 84557 |
| SwissProt Kimliği | Q9H492 |
| İmmünojen | A synthetic peptide of human MAP1LC3A |
Uygulama
| Uygulama | WB,IHC,IP |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000,IHC 1:50-1:100,IP 1:20-1:50 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 14 kDa; Observed MW: 14,16 kDa |
Araştırma Alanı
| Signal Transduction |
Arka Plan
| Autophagy marker Light Chain 3 (LC3) was originally identified as a subunit of microtubule-associated proteins 1A and 1B (termed MAP1LC3), and subsequently found to contain similarity to the yeast protein Apg8/Aut7/Cvt5 critical for autophagy. Three human LC3 isoforms (LC3A, LC3B, and LC3C) undergo post-translational modifications during autophagy. Cleavage of LC3 at the carboxy terminus immediately following synthesis yields the cytosolic LC3-I form. |