CDKN2A/p16INK4a Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse
Gen Adı
CDKN2A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | CDKN2A/p16INK4a Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% protective protein |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | CDKN2A |
| Alternatif İsimler | CDKN2A; CDKN2; MTS1; Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A; isoforms 1/2/3; Cyclin-dependent kinase 4 inhibitor A; CDK4I; Multiple tumor suppressor 1; MTS-1; p16-INK4a; p16-INK4; p16INK4A |
| Gen Kimliği | 1029 |
| SwissProt Kimliği | P42771 |
| İmmünojen | A synthetic peptide of human CDKN2A/p16INK4a |
Uygulama
| Uygulama | WB,ICC/IF |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000,ICC/IF 1:50-1:200 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 17 kDa; Observed MW: 17 kDa |
Araştırma Alanı
| Cell Biology |
Arka Plan
| p16-INK4A a cell-cycle regulatory protein that Interacts with CDK4 and CDK6, inhibiting their ability to interact with cyclins D. Inhibits the phosphorylation of the retinoblastoma protein by CDK4 or CDK6. Four alternatively spliced isoforms have been reported. |