NMDAR2A Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Mouse,Rat
Gen Adı
Grin2A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | NMDAR2A Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | 50mM Tris-Glycine(pH 7.4), 0.15M NaCl, 40% Glycerol, 0.01% Sodium azide and 0.05% protective protein |
| Saflaştırma | Affinity Purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | Grin2A |
| Alternatif İsimler | NR2A; GluN2A; NMDAR2A; GluRepsilon1 |
| Gen Kimliği | 14811 |
| SwissProt Kimliği | P35436 |
| İmmünojen | Recombinant protein of mouse NMDAR2A |
Uygulama
| Uygulama | WB |
| Seyreltme Oranı | WB 1:500-1:1000 |
| Moleküler Ağırlık | Calculated MW: 165 kDa; Observed MW: 165 kDa |
Araştırma Alanı
| Neuroscience |
Arka Plan
| Component of NMDA receptor complexes that function as heterotetrameric, ligand-gated ion channels with high calcium permeability and voltage-dependent sensitivity to magnesium. Channel activation requires binding of the neurotransmitter glutamate to the epsilon subunit, glycine binding to the zeta subunit, plus membrane depolarization to eliminate channel inhibition by Mg2+. Sensitivity to glutamate and channel kinetics depend on the subunit composition; channels containing GRIN1 and GRIN2A have higher sensitivity to glutamate and faster kinetics than channels formed by GRIN1 and GRIN2B . Contributes to the slow phase of excitatory postsynaptic current, long-term synaptic potentiation, and learning. |