ATP5A1 (11Q15) Rabbit Monoclonal Antibody
Konjugasyon: Unconjugated
Recombinant rabbit monoclonal antibody
Uygulama
Reaktivite
Human,Mouse,Rat
Gen Adı
ATP5F1A
Saklama
Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles.
Özet
| Ürün Adı | ATP5A1 (11Q15) Rabbit Monoclonal Antibody |
| Açıklama | Recombinant rabbit monoclonal antibody |
| Konak | Rabbit |
| Reaktivite | Human,Mouse,Rat |
| Konjugasyon | Unconjugated |
| Modifikasyon | Unmodified |
| İzotip | IgG |
| Klonalite | Monoclonal |
| Form | Liquid |
| Konsantrasyon | Unconjugated |
| Saklama | Aliquot and store at -20°C (valid for 12 months). Avoid freeze/thaw cycles. |
| Nakliye | Ice bags. |
| Tampon | Rabbit IgG in phosphate buffered saline , pH 7.4, 150mM NaCl, 0.02% New type preservative N and 50% glycerol. Store at +4°C short term. Store at -20°C long term. Avoid freeze / thaw cycle. |
| Saflaştırma | Affinity purification |
Antijen Bilgisi
| Gen Adı | ATP5F1A |
| Alternatif İsimler | Atp5a1; ATP5AL2; ATPM; hATP1; HEL-S-123m; MC5DN4; MOM2; |
| Gen Kimliği | 498 |
| SwissProt Kimliği | P25705 |
| İmmünojen | A synthetic peptide of human ATP5A |
Uygulama
| Uygulama | WB,IHC,ICC/IF,FC |
| Seyreltme Oranı | WB 1:1000-1:5000,IHC 1:50-1:200,ICC/IF 1:100-1:200,FC 1:20-1:50 |
| Moleküler Ağırlık | 60kDa |
Araştırma Alanı
| Mitochondria; ATPases; Mitochondrial markers; Complex V; Cancer |
Arka Plan
| Mitochondrial membrane ATP synthase (F(1)F(0) ATP synthase or Complex V) produces ATP from ADP in the presence of a proton gradient across the membrane which is generated by electron transport complexes of the respiratory chain. F-type ATPases consist of two structural domains, F(1) - containing the extramembraneous catalytic core, and F(0) - containing the membrane proton channel, linked together by a central stalk and a peripheral stalk. Mitochondrial membrane ATP synthase (F(1)F(0) ATP synthase or Complex V) produces ATP from ADP in the presence of a proton gradient across the membrane which is generated by electron transport complexes of the respiratory chain. F-type ATPases consist of two structural domains, F(1) - containing the extramembraneous catalytic core, and F(0) - containing the membrane proton channel, linked together by a central stalk and a peripheral stalk. During catalysis, ATP synthesis in the catalytic domain of F(1) is coupled via a rotary mechanism of the central stalk subunits to proton translocation. Subunits alpha and beta form the catalytic core in F(1). Rotation of the central stalk against the surrounding alpha(3)beta(3) subunits leads to hydrolysis of ATP in three separate catalytic sites on the beta subunits. Subunit alpha does not bear the catalytic high-affinity ATP-binding sites (By similarity). Binds the bacterial siderophore enterobactin and can promote mitochondrial accumulation of enterobactin-derived iron ions (PubMed:30146159). |